Home   Filmpjes   Wedstrijden   Agenda & Pics   Ontspanning   Guido Shop   Studentennieuws   Studies   Stadsgids   Jobs & Stages FR
Jobnieuws   Solliciteren   Stage   Job in the picture   Studentenjobs   Ondernemen   Vacante functies bij Guido
  Jobs & Stages >> Jobnieuws >> Wim Niclaes (27) "Ik wil levenslang huisarts zijn"
Wim Niclaes (27) "Ik wil levenslang huisarts zijn"
Share/Save/Bookmark
Wim Niclaes (27) "Ik wil levenslang huisarts zijn"


Gepost: 14/03/2003
Categorie: Jobnieuws


In 1993 startte Wim Niclaes (27) de eerste kandidatuur Arts aan de KU Leuven. "Ik was heel sterk geïnteresseerd in wetenschappen, meer bepaald de menswetenschappen en was ook heel nieuwsgierig naar wat er allemaal te weten valt over hulpverlening".

 

Het idee om dokter te worden was toen nog veraf. "De eerste en tweede kan heb ik eigenlijk wat spelenderwijs doorlopen. De tweede kan is hét blokjaar voor de opleiding arts, maar toen heb ik eigenlijk echt de student uitgehangen, in de letterlijke zin van het woord (lacht) waardoor ik dit jaar heb moeten overdoen. Daarna had ik toch wel m'n lesje geleerd en haalde ik steeds eerste zit." In zijn laatste jaar moest Wim de keuze maken tussen huisarts of verdere specialisatie. "Ik heb onmiddellijk voor huisarts gekozen, vooral uit realistisch oogpunt. Als je, zoals ik, een jaar gestruikeld hebt en niet de grote cijfers hebt behaald, dan is het zo in de geneeskunde dat je niet aan de bak komt of je moet er echt bloed, zweet en tranen voor over hebben. Ik zag het ook niet zitten om nog vijf jaar de sloef te zijn van iemand en te fungeren als assistent."

Na een lange studententijd behaalde Wim in 2001 het basisdiploma arts. Dit is echter nog geen eindpunt. "Samen met mijn diploma kreeg ik de toelating om mijn opleiding tot huisarts verder te zetten. Dit betekent concreet dat ik nog twee jaar stage moet volgen vooraleer ik officieel erkend kan worden als huisarts. De komende twee jaar ben ik een HIBO". Een HIBO? "Een huisarts in beroepsopleiding".

HIBO

"Als huisarts in beroepsopleiding heb je de lasten van iemand die zelfstandig arts is, maar je werkt bij een huisdokter die je bij wijze van vergoeding voor een stuk opleidt en je ook een vast loon geeft," legt de arts in spe uit. "Er kunnen daar nog extra's bijkomen als je bijvoorbeeld wachten doet of meewerkt met Kind en Gezin. Je draait dus eigenlijk volledig mee als arts onder de vleugels van een erkend arts. Op het einde van die periode volgen dan nog examens en dan kan je officieel erkend worden.

"Met mijn gat in de boter gevallen"

In september 2001 kon Wim al aan de slag bij een huisartsenpraktijk in de gemeente Oostkamp, zijn eigen dorp nota bene. "Mijn vriendin heeft ook geneeskunde gevolgd en zij heeft beslist om verder te gaan in de psychiatrie. Als huisarts heb je eigenlijk wel een flexibele positie en kan je als het ware overal een praktijk opstarten. Mijn idee was daarom haar te volgen en mij te settelen waar zij een plaats vond. Toen ik mijn laatste jaar stage volgde in het ziekenhuis liep ik de arts van de huisartsenpraktijk Van Poucke tegen het lijf. Ze vertelde me dat ze momenteel een HIBO in dienst hadden die fin-de-carrière was. Ze vroeg mij of ik het niet zag zitten om mijn opleiding bij hen verder te zetten en dan bij haar en haar echtgenoot vast in dienst te gaan. Toen mijn laatste jaar beëindigd was, nam ik contact op met hen. Ik was eerder nieuwsgierig naar wat zij van mij verwachten, want een HIBO plaatsen is al goed en wel, maar in principe mag je niet werken in het gebied waar je je stage gevolgd hebt. Toen ik op gesprek ging, had ik de indruk dat zij zenuwachtiger waren dan mij. Ze hadden het plan opgevat om als het goed zou lukken met mij verder in zee te gaan en een groepspraktijk op te richten. Ik had meteen het gevoel dat het wel klikte en ben dan ook op hun voorstel ingegaan. Ik ben er met mijn gat in de boter gevallen!"

Volwaardig geaccepteerd

"Aanvankelijk was ik nog wat geremd. Ik had heel mijn leven in Oostkamp gewoond, er in de jeugdbeweging gezeten, naar het café geweest, en dan plots dokter worden van een heleboel mensen die je kent. Ik had het gevoel dat ik een hele imagoverandering zou ondergaan. Zou ik nog naar het café kunnen gaan gewoon als Wim en niet meteen bestempeld worden als 'de dokteur'? Gaan ze mij wel als dokter aanvaarden?

In de groepspraktijk hebben ze mij onmiddellijk gerustgesteld en waren ze ervan overtuigd dat alles wel los ging lopen. Ze hadden gelijk. Ik wordt hier als volwaardig arts geaccepteerd. Mijn mening wordt gevraagd over bepaalde gevallen en we delen dezelfde visie over het begrip 'geneeskunde'. Geleidelijk aan groeide mijn vertrouwen in de job."

Zelfvertrouwen enorm gegroeid

"Zoals alles nu verloopt, wil ik wel levenslang arts zijn," klinkt het overtuigd. "Mijn zelfvertrouwen is enorm gegroeid. Ik weet nog toen ik naar mijn eerste patiënt ging, ik dacht dat het niet ging lukken. Zaken zoals bloed trekken verliepen aanvankelijk niet zo vlot, maar nu gaat alles vanzelf. Het direct contact met de mensen vind ik het leukst. Het is geen 'lopende band'-werk. De uitdaging in de job zit erin dat je met vanalles geconfronteerd kan worden.

Een mindere kant aan het vak vind ik de permanente beschikbaarheid. Ik weet wel dat het erbij hoort, maar daar heb ik soms nog moeite mee. De mensen vergeten soms dat een huisarts ook een mens is en zijn privé-leven heeft. Soms word ik opgebeld voor echt banale zaken, en dan is het soms wel moeilijk om begripvol te zijn."

Huisarts is geen eindpunt

Ik zie mijn toekomst in deze groepspraktijk. Solo-arts zou ik nooit willen worden. In een groepspraktijk heb je nog eens de mogelijkheid om overleg te plegen met collega's. Huisarts zijn, zie ik ook niet als een eindpunt. De geneeskunde is voortdurend in ontwikkeling en het is geoorloofd dat je up-to-date blijft en alle evoluties gaat volgen. Als ik later beslis om me toch in iets te specialiseren dan kan dat ook, maar momenteel voel ik mij goed in mijn vel en zie ik dat ook niet gauw veranderen."

Sandra Wybo

De jobtroeven

We legden Wim een aantal 'jobtroeven' voor, eigenschappen die mensen meer of minder belangrijk vinden aan een job, en vroegen hem om een spontane reactie.

Mogelijkheid tot doorgroeien
Wim: Als huisarts moet je inderdaad kunnen doorgroeien. Het is ook een manier om meer vertrouwen te winnen van je patiënten en respect af te dwingen van je collega-artsen. Nu, als HIBO, word ik soms nog wat argwanend bekeken, maar eenmaal je officieel arts bent, groeit het vertrouwen en het respect aanzienlijk.

Combineerbaar met gezinsleven
Wim: Dat heb je volledig zelf in de hand. Mits een beetje organisatie denk ik wel dat dit moet combineerbaar zijn met een gezin. Ik moet wel toegeven dat ik daar soms een beetje bang voor ben door het feit dat je permanent beschikbaar moet zijn, maar in een groepspraktijk moet dit toch wel te regelen zijn.

Fiks loon
Wim: Ik ben van het principe "loon naar werken". Eigenlijk vind ik dat een arts onderbetaald is. Als je bekijkt hoeveel uren men soms klopt. Een groot loon hoeft voor mij niet, maar ik wil wel voldoende hebben om een aangenaam leven op te bouwen.

Fijne collega's
Wim: Vind ik heel belangrijk. Als je dat niet hebt, denk ik dat je werk maar eenzaam is. Je moet ook eens van gedachten kunnen wisselen met je collega's.

Iets van jezelf in het werk leggen
Wim: Dat moet er zijn. Iets wat ik graag probeer is een beetje humor aan de dag brengen en dieper ingaan op bepaalde problemen. Je merkt ook wel dat dat geapprecieerd wordt.

Geen files
Wim: Daar heb ik nagenoeg geen last van. Wat soms wel eens gebeurt is dat ik een huisbezoek moet doen in een andere gemeente en op tijd terug moet zijn om aan de consultatie te beginnen. Als het dan druk verkeer is, is het soms wel eens stressen.

Een bureaujob
Wim: Er is voldoende afwisseling. Een permanente bureaujob zou ik niet zien zitten. Ik zou het menselijk contact te veel missen.

Een job die aanleunt tegen je diploma
Wim: Ik ben niet bang van de idee om voor een andere job te kiezen dan een job die aanleunt tegen je diploma. Het is wel een betrachting, maar je mag zeker niet het gevoel hebben dat je vastzit. Ik voel me nu goed als arts, maar voor hetzelfde geld kon dit me niet liggen en dan zou ik voor iets anders kiezen.



1 op 3 neemt geen lunchpauze 1 op 3 neemt geen lunchpauze
17/05/2012

Een grootschalige peiling bij 10.646 bezoekers van vacaturesite Monster heeft aangetoond dat bijna een derde al werkend luncht of de middagpauze zelfs helemaal overslaat. Van de groep die wel pauzeert, neemt 18 percent maar een kwartiertje, 34 percent een halfuur tot drie kwartier en nog geen 20 percent een volledig uur. “We worden allemaal graag als harde werker gezien. Dat kan ertoe leiden dat de werknemer al eens zijn pauze overslaat,” zegt Ann Van den Begin, marketing communications



Sfeer op het werk kan beter Sfeer op het werk kan beter
11/05/2012

Slechts twintig percent van de Belgische werknemers vindt dat er een leuke sfeer hangt in het bedrijf waar ze werken. Volgens een onderzoek van jobwebsite StepStone noemt twee op de vijf de sfeer zelfs ronduit slecht, maar dat is nog niets in vergelijking met Duitsland, waar bijna de helft ongelukkig is met de werksfeer. Als we kijken naar Noorwegen komen we dan weer in het andere uiterste terecht, want daar is niet minder dan acht op tien werknemers content. Michel Tubbax, Managing Director



Het jobparcours van ANDRE BERGER (De man die Tom Waes leerde vliegen) Het jobparcours van ANDRE BERGER (De man die Tom Waes leerde vliegen)
21/04/2012

Anderhalf miljoen televisiekijkers hebben Tom Waes met een Boeing 737 over de hoofden van de Oostendse zonnebaders zien scheren. De man die hem dat heeft geleerd, die ervoor zorgde dat alles veilig verliep en die tijdens de uitdaging ijzig kalm naast Tom zat, heet André Berger. André is hoofdinstructeur van Jetairfly en een piloot met ruim dertig jaar vliegervaring. GUIDO nam plaats in de cockpit en vroeg André hoe je piloot wordt als je geen Tom Waes heet. En dat blijkt toch iets lan



 Op de set van de nu al beruchte VTM-serie 'DEADLINE 14/10' Op de set van de nu al beruchte VTM-serie 'DEADLINE 14/10'
20/04/2012

Terwijl vakbonden verwoed onderhandelen over werkduurverkorting en nogal wat werknemers worstelen met een burn-out, zijn er ook mensen die maar niet genoeg krijgen van hun job. Ze staan op met hun werk, gaan ermee slapen, en 's nachts dromen ze ervan. Zeven dagen op zeven. And they love it. Het zijn workaholics, en GUIDO probeert een gaatje te prikken in hun overkokende agenda.


Peter Van den Begin: "Sinds Ba



Hoe kreeg de neanderthaler van Spy na 40.000 jaar een eigen gezicht? Hoe kreeg de neanderthaler van Spy na 40.000 jaar een eigen gezicht?
28/02/2012


Sinds begin dit jaar heeft het onooglijke Naamse dorpje Onoz er een inwoner bij. De man heet Spyrou en hij is een neanderthaler. Een team van Belgische wetenschappers en Nederlandse artiesten bouwde een hyperrealistische reconstructie op ware grootte van hoe de mens van Spy - want over die 40.000 jaar jonge Waal gaat het - er moet hebben uitgezien. Toen Spyrou, op doortocht naar zijn nieuwe thuis in het EHoS-museum in de provincie Namen, in de bloemetjes werd g



Werken in de social profit: meer dan een witte schort Werken in de social profit: meer dan een witte schort
26/02/2012


Sinds kort zit België officieel in een recessie. Een minder leuke periode om af te studeren, want bedrijven werven minder mensen aan. Ondertussen breken onze politici het hoofd over de aankomende vergrijzing. Toch schuilt daar ook goed nieuws in voor studenten en schoolverlaters. Juist door die vergrijzing is de zorgsector een van de belangrijkste economische sectoren in volle groei en ontwikkeling.

Verrassend divers jobaanbod



WORKAHOLICS: Xander De Rycke WORKAHOLICS: Xander De Rycke
19/02/2012

Terwijl vakbonden verwoed onderhandelen over werkduurverkorting en nogal wat werknemers worstelen met een burn-out, zijn er ook mensen die maar niet genoeg krijgen van hun job. Ze staan op met hun werk, gaan ermee slapen, en 's nachts dromen ze ervan. Zeven dagen op zeven. And they love it. Het zijn workaholics, en GUIDO probeert een gaatje te prikken in hun overkokende agenda.


"Comedy lijkt wel een drug: je beklimt telkens



Personeel blijft beschikbaar tijdens verlof Personeel blijft beschikbaar tijdens verlof
18/02/2012

StepStone publiceerde onlangs een rapport waarin staat dat net geen zeventig percent van de Belgen tijdens verlofdagen zijn of haar gsm opneemt als een collega belt. Waarom ze in godsnaam dat mobieltje niet uitschakelen? Zevenenveertig percent blijft beschikbaar, omdat ze beschikbaar wíllen zijn. Zij doen hun job gewoon veel te graag. Bij tweeëntwintig percent is het net het omgekeerde verhaal. Zij beantwoorden telefoontjes uit schrik voor de reactie die ze zullen krijgen als ze dat niet doen



Wie alcohol drinkt, verdient meer Wie alcohol drinkt, verdient meer
09/02/2012

Cijfers van een General Social Survey bewijzen dat op café gaan niet onherroepelijk slecht is voor je carrière. Integendeel, het zou zelfs een gunstig effect hebben op je loon, want wie op regelmatige basis van een frisse pint of glaasje wijn geniet, verdient maar liefst tien tot veertien percent meer dan collega’s die het liever bij water houden. Voor je als vrouw naar de winkel rent om tientallen liters drank in te slaan, lees je beter nog even dit: vooral bij mannen is er een duidel



1/3 werknemers niet tevreden over baas 1/3 werknemers niet tevreden over baas
31/01/2012


Een studie van Securex toont aan dat werknemers zich door het grote aanbod op de arbeidsmarkt in het laatste jaar veeleisender en kritischer zijn gaan opstellen, waardoor almaar meer werkkrachten de leiderscapaciteiten van hun oversten in twijfel trekken. Ondertussen is zelfs al een derde ‘zeer ontevreden’ over de baas. Ze noemen de leidinggevende niet alleen minder overtuigend, maar ook minder inspirerend en minder sturend. Ondanks hun mening over de baas doen werknemers hun



27/01/2012 - Belgische bazen nog steeds niet tuk op Facebook
17/01/2012 - 1 op 3 masturbeert op het werk
03/01/2012 - Later, als ik werk…
20/12/2011 - Knelpunteconomie vereist flexibiliteit
06/12/2011 - Belgische 'horrorprofessor' ERNEST MATHIJS doet in Canada onderzoek naar cultgehalte Kuifje-film
02/12/2011 - Het jobparcours van KEVIN JANSSENS
02/12/2011 - Belg meest gestresseerde Europeaan
02/12/2011 - Work-out @ work
12/11/2011 - Twintigers opvallend vaker ziek
02/11/2011 - Vloeken is vruchtbaar voor je carrière

Meer artikels: (nog 250 artikels in deze categorie)



Send To Friend
Stuur dit artikel door naar een vriend(in).

Jouw e-mailadres:
Het e-mailadres van je vriend(in):
Om naar meerdere e-mailadressen te sturen, plaats een ; tussen de e-mailadressen (geen spaties voor of achter de ;)
Onderwerp:
Typ je bericht naar deze persoon (optioneel):
Geef bovenstaande code hier in:

Reageer

Username:   

Geef hier jouw commentaar:




Geef je score
Geef hier jouw score:  5%
Zoek op Guido.be
 
Aanmelden
 
 
Registreer
Paswoord vergeten?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Providers
© 2011 GUIDO NV
alle rechten voorbehouden
Contacteer ons
Hostbasket    Epson    Electrabel    Hostbasket