Home   Filmpjes   Wedstrijden   Agenda & Pics   Ontspanning   Guido Shop   Studentennieuws   Studies   Stadsgids   Jobs & Stages FR
Film, DVD & Muziek   Multimedia & Games   Strips   Reizen   Lifestyle & Mode   Liefde & Erotiek   Roddels & Gadgets   Sport   Mobiel   Uitgaan   Dr. Jos
  Ontspanning >> Dr Jos >> DR. JOS over het zout der aarde
DR. JOS over het zout der aarde
Share/Save/Bookmark
DR. JOS over het zout der aarde


Gepost: 30/10/2010
Categorie: Dr Jos


Dr. Jos is boos op ons. Hij verwijt ons een stuitend gebrek aan cultuur, omdat we de Vlaamse film De Witte uit 1934 niet hebben gezien. "Ken je klassiekers!" fulmineert hij. "Die jonge gasten, dat downloadt maar films aan de lopende band. Wel, download voor de verandering eens De Witte, met de onvergetelijke Jefke Bruyninckx in de hoofdrol. Dat is pas amusement!" Met zijn gezicht op onweer giet de arts nog wat zoute nootjes in het schaaltje naast onze trappisten.


"Ik zie geen enkele medische reden om minder zout te eten."

 
 
Hoe is het zover gekomen? We zaten bij Dr. Jos aan de salontafel, waar we het over de (on)deugden van keukenzout wilden hebben. Mevrouw Dr. Jos was naar de zumbales, zodat de dokter zelf moest instaan voor het avondeten. Hij had zijn zeer blonde, zevenjarige zoontje Jean-Marie naar de keuken gestuurd en met een verwachtingsvolle grijns geroepen: "Hé Witten, ist-er al zout op de patatten?!" Toen we daar niet-begrijpend op reageerden, bleek Dr. Jos not amused.
 
Dr. Jos:Zo zie je maar weer dat de zevende kunst allesbehalve voor de eeuwigheid is bestemd. Triest dat ik al bij de laatste generatie blijk te behoren die De Witte kent. Zelfs van de remake uit 1980 van Robbe De Hert heb je nooit gehoord zeker?
GUIDO: Robbe wie?
Dr. Jos:(schudt somber zijn hoofd en neemt een ferme slok van zijn trappist) Laten we er maar over zwijgen of ik word depressief. (neemt een nootje) Zout! We gingen het toch over zout hebben?
GUIDO: Inderdaad. Zout, het sluipende gif voor hart en bloedvaten.
Dr. Jos:(lacht hard) Waar heb je die zever gelezen? De Libelle? De Marie-Claire? Het verhaal is veel genuanceerder, en dat weten we al langer dan vandaag. Van Caesbroeck, ik verdenk je niet van een al te uitgebreide scheikundige kennis, maar geef me eens de formule van keukenzout?
GUIDO: (trots) Natriumchloride.
Dr. Jos:Juist. En het gaat ons om die natrium. Een zeer belangrijk element. Zonder natrium is er geen leven. (wijst naar zijn stapel papieren) Trouwens, als je straks de literatuur doorneemt, hou er dan rekening mee dat 'natrium' in het Engels 'sodium' wordt genoemd. Zout dus. Wist je dat het extracellulaire vocht bijna exact dezelfde samenstelling heeft als zeewater, maar dan één derde verdund? Natrium is essentieel voor de werking van het menselijk lichaam: elektrische geleiding, spiercontracties, daar is allemaal zout voor nodig. Dagelijks 2 gram.
GUIDO: Ik veronderstel dat we die 2 gram gemakkelijk halen met ons westers dieet?
Dr. Jos:Absoluut. We zitten daar zelfs ruimschoots over. We eten gemiddeld 8 à 10 gram zout per dag, vooral omdat we tegenwoordig veel processed food verbruiken, waar veel zout in zit verwerkt. Geen wonder, want zout bewaart, geeft smaak en is goedkoop. De voedingsindustrie is tot dusver nog niet op de proppen gekomen met een valabel alternatief dat die eigenschappen combineert. Vroeger was het anders. Toen waren er zouttekorten, vandaar dat zout in historisch-religieuze context altijd zo belangrijk en kostbaar is geweest. Gij zijt het zout der aarde, je kent dat soort bijbeltaal.
GUIDO: Maar ondertussen eten we dus 4 tot 5 keer meer zout dan nodig. Is dat wel gezond?
Dr. Jos:Weet je hoe urine smaakt? (lacht) Ik heb het ook maar van horen zeggen, maar pis smaakt zout. En hoe meer zout je eet, hoe zouter je pis. De zoutconcentratie in het lichaam is zeer strikt geregeld. Wat je te veel inneemt, wordt gewoon afgevoerd via de urine. De nieren zijn in principe in staat tot het verwerken van 1 kilo zout per dag. Dat is honderd keer meer dan wat we gemiddeld innemen, dus ik denk echt niet dat we met een probleem zitten. En het is al zeker belachelijk om het gros van de welvaartsziekten te gaan wijten aan onze zoutconsumptie. (roept abrupt) Witten, lukt het daar een beetje in de keuken? Ja? Allez vooruit. Vergeet geen zout op de patatten te doen hé! (lacht)
GUIDO: Mij hebben ze altijd verteld dat veel zout een hoge bloeddruk geeft, wat leidt tot cardiovasculaire aandoeningen.
Dr. Jos:Kijk, dat is nu eens een schoolvoorbeeld van hoe slechte wetenschappers verkeerde conclusies trekken uit onderzoeksresultaten. Pure kortzichtigheid. Het klopt dat na een zoute maaltijd de bloeddruk op korte termijn zal omhooggaan. Dat is heel gemakkelijk te verklaren: de zoutconcentratie in het bloed moet gelijk blijven, dus door osmose zal het bloedvolume tijdelijk stijgen, totdat het overtollige zout is afgevoerd. Je gaat echter veel te kort door de bocht als je daaruit de conclusie trekt dat zout verantwoordelijk is voor cardiovasculaire aandoeningen. Het is omgekeerd: als je al problemen had met hart en bloedvaten, dan kan zo'n tijdelijke toename van het bloedvolume gevaarlijk zijn. Maar die mensen waren al ziek! Sterker nog: gezonde bloedvaten hebben deugd van dit mechanisme. Tijdelijke schommelingen in de bloeddruk houden de vaten soepel en elastisch, hetgeen cardiovasculaire aandoeningen juist kan voorkomen. Als je echt last hebt van chronische hoge bloeddruk, laat je dan een pilletje voorschrijven. Dat is véél efficiënter dan een zoutarm dieet.
GUIDO: Maar het kan toch geen kwaad om met zout te minderen?
Dr. Jos:Dat zou ik niet durven beweren. Je zou onder de drempel van 2 gram kunnen belanden, en dan krijg je zouttekort. Vergeet niet dat in keukenzout niet alleen natrium zit, maar ook kalium, calcium, magnesium en jodium. Dat laatste element is essentieel voor de werking van de schildklier. Bij een radicaal antizoutdieet riskeer je schildklierproblemen. En dat is nog niet alles. De relatie tussen zout en bloeddruk is gebaseerd op gemiddelden. Bij individuen blijkt het vaak anders te verlopen dan verwacht. Er bestaan genoeg case studies van patiënten bij wie de bloeddruk juist stijgt bij vermindering van de zoutconcentratie. De verklaring daarvan is hormonaal. Bij een zouttekort wordt het renine-angiotensine-aldosteronsysteem geactiveerd, wat zorgt voor het in stand houden van de bloeddruk. Als dat hormoonsysteem te goed zijn best doet, schiet de bloeddruk alsnog de hoogte in. En er is ook nog het feit dat je bij gebrek aan zout een 'zouthonger' krijgt. (neemt een handvol nootjes) Dat mag je letterlijk nemen: je krijgt dan goesting in chips, zoute nootjes, zoute charcuterie... Het hongergevoel wordt gestimuleerd, en als je dat probeert te counteren met zoutarme voedingsproducten, gaat die honger niet weg. Je blijft eten, je neemt te veel calorieën in, je wordt vetter, en daar krijg je dan ook weer een hoge bloeddruk van. (lacht)
GUIDO: Kortom, minder zout eten heeft geen enkele zin.
Dr. Jos:Klopt. Ik zie geen enkele medische reden om minder zout te eten. De volgende keer dat ze in het frietkot vragen of er zout op moet, dan antwoord je: vaneigens, want Dr. Jos heeft het gezegd!
GUIDO: (snuift) Dokter... brandt daar iets aan in de keuken?
Dr. Jos:(springt recht en steekt zijn neus in de lucht) Godverdomme, Witten!
 
(RVC)
 


 

 
 


Dr. Jos over orale seks Dr. Jos over orale seks
28/04/2012

Dr. Jos is niet vies van een vroeg lenteterrasje, ook al is het er eigenlijk nog iets te frisjes voor. "Zeker sinds zoveel cafés terrasverwarming hebben geïnstalleerd voor hun rokende klanten," voegt hij eraan toe terwijl hij zijn sjaal losknoopt en tevreden naar de schuimende trappist kijkt die de ober zonet voor zijn neus heeft neergezet. "Al had ik er wel niet op gerekend om dergelijke viezigheid te moeten aanschouwen." De arts wijst met een zuur gezicht naar een passioneel tongzoenend



Veilig shoppen met Dr. Jos Veilig shoppen met Dr. Jos
04/03/2012


De schrik slaat ons om het hart als Dr. Jos de voordeur opentrekt. De arts heeft een diepbruin kleurtje, midden in de winter. Dat kan twee dingen betekenen: ofwel is hij gaan skiën, ofwel heeft zijn lever het begeven na al die jaren van dagelijkse trappist. Eerlijk gezegd weten we niet goed welke van de twee calamiteiten we de ergste zouden vinden.

"Koopverslaving is een erkend medisch syndroom."

"Jong



De vele risico's van de paardensport De vele risico's van de paardensport
06/01/2012


"Ik ga je eens de foto's tonen van de gruwelijkste dag van mijn leven." Dr. Jos koppelt een harde schijf aan zijn flatscreen en bladert via de afstandsbediening in de mapjes. "Dertig augustus 2011 was het. Toen moest ik van mijn vrouw per se meegaan naar Waregem Koerse." Op het scherm verschijnen foto's van zonnebankbruine dames met weelderige hoeden op het hoofd en dure juwelen rond de hals. "Chichiwijven dat daar op de tribune zaten, niet te doen. En dat was dan nog niet eens het er



Dr. Jos: "De tijd is rijp voor 'topless reanimatie'." Dr. Jos: "De tijd is rijp voor 'topless reanimatie'."
27/11/2011
"Hola, dokter! Wat gebeurt daar?" Ik zit met Dr. Jos op een mild herfstterrasje wanneer aan de overkant van de straat een iets oudere jogger plat op zijn buik valt. De arts haalt zijn schouders op en nipt rustig van zijn trappist. Omstaanders komen toegestroomd bij het slachtoffer, maar Dr. Jos is niet onder de indruk. Ik twijfel even of ik niet moet ingrijpen, want tenslotte heb ik ooit zelf een EHBO-cursus gevolgd, maar dan zie ik tot mijn opluchting dat de jogger rechtkrabbelt, ondersteund door twee sterke kerels. Meer dan een paar geschaafde knieën lijkt er niet aan de hand.




"Die dwazerik is vast over zijn eigen lompe poten gestruikeld," zegt Dr. Jos. "Moet ik daar compassie mee hebben?" Hij speelt onverstoorbaar met een bierkaartje. "De maatschappelijke trend dicteert dat we geen medelijden moeten hebben met rokers, dikzakken enzovoort, want die zouden hun gezondheidsproblemen zelf gezocht hebben. Wel, dat geldt dan mijns inziens ook voor joggers."

GUIDO: <



DR. JOS: Food porn & porn food DR. JOS: Food porn & porn food
07/10/2011
Dr. Jos is opgetogen over het rookverbod in de horeca. "Nu kunnen we tenminste in om het even welk café gaan zitten om ons interview te doen," zegt hij terwijl hij zijn laptop openklapt en de rondborstige opdienster met een handgebaar om twee blonde trappisten verzoekt. De arts kijkt geërgerd naar het televisietoestel boven de toog. "Al ga ik wel vragen om die tv uit te zetten, want straks begint SOS Piet, en dan smaakt mijn trappist niet meer."


Dr. Jos: "Champagne smaakt beter uit een glas dan uit een vrouwennavel, punt andere lijn."

Dr. Jos wil het vandaag met ons hebben over food porn en de collectieve verzadiging die zich van ons meester maakt door de overdaad aan kookprogramma's op tv, en de gevolgen daarvan voor de volksgezondheid. Of tenminste: dat beweert de dokter, want op zijn computerscherm zie ik heel andere dingen verschijnen.


Oorlog aan de teenslipper Oorlog aan de teenslipper
16/06/2011

Dr. Jos en ikzelf maken er een erezaak van om elk jaar opnieuw ons zomerinterview te plegen op een terrasje. Soms is dat een behoorlijk frisse bedoening, maar in de zonnigste lente van de eeuw zouden we wel gek moeten zijn om binnen te gaan zitten. De ober laat twee gekoelde trappisten aanrukken, we zakken genoegzaam onderuit en we genieten van een eindeloze parade van kortgerokte studentes.

"Valt je niets op bij al dat jong vrouwvolk?" vraagt de arts terwijl hij van zijn trappist nipt. Ik observeer aandachtig en opper: "Dat hun benen nog een beetje witjes zien, zo bij het begin van de lente?" De dokter schudt zijn hoofd en veegt het schuim uit zijn snor. "Nee, dat één op de twee meisjes tegenwoordig van die ellendige teensletsen draagt."

GUIDO: Hebt u daar esthetische bezwaren tegen, dokter?


"Onthou dit: meisjes met acne hebben meer goesting" "Onthou dit: meisjes met acne hebben meer goesting"
02/05/2011
"Ha, gaan jullie weer zo'n boys-girlsnummer uitbrengen?" Dr. Jos veinst interesse in onze redactionele strategieën terwijl hij zijn keldertrapje afdaalt, op zoek naar twee bestofte trappisten. "Dan is acne een uitermate geschikt onderwerp," klinkt zijn stem vanuit het keldergat. "Zowel jongens als meisjes hebben er last van, en toch zijn jeugdpuistjes de reden nummer één waarom jonge gasten moeilijk aan een lief geraken."
We installeren ons in de riante lederen fauteuil in de woonkamer van de dokter. Hij heeft voor de gelegenheid een nummer van Joepie uit de wachtkamer gehaald en begint het vluchtig te doorbladeren. "Een vod van een boekske," mompelt hij. "Zou die blonde poedel uit Idool daar nu echt trots op zijn? Justin Bieber mijn kloten. Momentje, ik ben bijna zeker dat ik binnen de tien seconden.. aha, voilà!" Dr. Jos legt zijn vinger triomfantelijk op een advertentie voor een middel tegen acne.



Backpacken met Dr. Jos Backpacken met Dr. Jos
09/04/2011
"Moeder de vrouw wil dat ik nu al de zomervakantie vastleg," mort Dr. Jos terwijl hij op het toetsenbord van zijn laptop hamert. "Ik haat reizen en vakantie. Ik zal me er eens rap vanaf maken zie. Een of ander hotel op maximum drie uur rijden van hier, all-in, en een bak trappist in de koffer van mijn auto. Klaar. Iedereen content." Hij tuurt over de rand van zijn brilglazen naar het scherm en klikt met de muis. "Ergens aan de Rijn misschien? Moffen tappen ook geen slecht bier, schijnt het."

"Tentsletjes ben ik nog niet tegengekomen. Ongedierte daarentegen!"


Genoeg gemor van de arts met één voet in zijn midlifecrisis. Jonge mensen, die trekken erop uit, met de wereld aan hun voeten. Een vliegticket naar een al dan niet verre bestemming, een rugzak met het hoogstnoodzakelijke en een tentje dat je in vijf minuten opzet, meer is er toch niet nodig voor een heerlijke backpackvakantie?



“Autorijden is gevaarlijk, ook zonder ongevallen” “Autorijden is gevaarlijk, ook zonder ongevallen”
16/01/2011
Dr. Jos staat te glimmen van trots naast de al even blinkende nieuwe auto in zijn garage, een crèmekleurige Bentley Continental. "En kijk, ik heb 'm laten pimpen," meldt de arts. Hij trekt het achterportier open en toont de geluidsdichte wand van plexiglas die de passagiersruimte afscheidt van de voorste stoelen. "Nu kan de kleine Jean-Marie achteraan zoveel lawaai maken als hij wil, zonder dat ik er last van heb!" De dokter slaat het portier hard dicht en schuddebuikt van het lachen.

DR. JOS: "Jongeren zijn gevoeliger voor vermoeidheid achter het stuur dan ouderen."


Even later zitten we in de gloednieuwe wagen. De motor is nauwelijks hoorbaar en door de perfecte vering lijkt het alsof we over een biljartlaken rijden. De dokter draait de E40 op, nestelt zich op het middenvak en schakelt de cruise control in op 90 kilometer per uur.

Dr. Jos:


"Stop de democratisering van de golfsport" "Stop de democratisering van de golfsport"
14/11/2010
Dr. Jos zwaait heftig met een op duur papier gedrukte uitnodiging. "Hier zie, vandaag toegekomen. Een uitnodiging voor een medisch congres in Miami. Ja, ik zal daar een beetje naartoe gaan. Hongerige alligators in elke achtertuin, tien miljard muggen en om de vijf dagen een hurricane." Hij wijst met zijn vinger een regeltje tekst aan. "En kijk hier: 'Free golf for attendants'. Ze gaan nog golfen ook! De gevaarlijkste sport ter wereld! Nu ga ik zeker niet." De arts scheurt de uitnodiging in twee en keilt ze resoluut in de prullenmand naast zijn bureau.

DR. JOS: "Ik zie nog liever een kamp Romazigeuners achter mijn huis dan een golfterrein."


Golf, de gevaarlijkste sport ter wereld? Hebben we het hier wel over dezelfde sport? Golf, da's toch dat onschuldig tijdverdrijf voor rijke gepensioneerden die hun lange, lege dagen doorbrengen met balletjes in gaatjes meppen?

Dr. Jos:Onschuldig tijdverdrijf?! Je bent



30/10/2010 - DR. JOS over het zout der aarde
27/08/2010 - DR. JOS: fruit eten is niet ongevaarlijk
24/05/2010 - Snelcursus 'menstruatie overleven' met Dr. Jos
27/03/2010 - Wetenschappelijk verantwoord kotsen met Dr. Jos
12/12/2009 - Mexicaanse griep: de aliens zijn onder ons!
28/11/2009 - DR. JOS: Ontbijten is voor sissies
25/10/2009 - Bloed geven met Dr. Jos
05/07/2009 - Dr. Jos op de fles
20/05/2009 - Dr. Jos draagt zorg voor je borsten
06/05/2009 - Dr. Jos gaat monokini

Meer artikels: (nog 64 artikels in deze categorie)



Send To Friend
Stuur dit artikel door naar een vriend(in).

Jouw e-mailadres:
Het e-mailadres van je vriend(in):
Om naar meerdere e-mailadressen te sturen, plaats een ; tussen de e-mailadressen (geen spaties voor of achter de ;)
Onderwerp:
Typ je bericht naar deze persoon (optioneel):
Geef bovenstaande code hier in:

Reageer

Username:   

Geef hier jouw commentaar:




Geef je score
Geef hier jouw score:  50%
Zoek op Guido.be
 
Aanmelden
 
 
Registreer
Paswoord vergeten?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Providers
© 2011 GUIDO NV
alle rechten voorbehouden
Contacteer ons
Hostbasket    Epson    Electrabel    Hostbasket