Nieuw in de cinema: 'The Village next to Paradise'
Met The Village Next to Paradise speelde vorig jaar voor het eerst een Somalische film op het festival van Cannes, en het is nog een goeie ook. Regisseur Mo Harawe bestookt je niet met een hoop oorlogsmiserie, maar zoomt in op het dagelijkse leven in de Hoorn van Afrika.
Mamargade en zijn zoon Cigaal wonen in een afgelegen dorp aan de Indische Oceaan. De hemel is er stralend blauw, maar er kan wel elk moment een drone-aanval uit de lucht vallen. Voor Mamargade is dat niet per se slecht nieuws, wat hij werkt als grafdelver. De war on terror wordt echter minder intens en hij ziet zich genoodzaakt een andere klus aan te nemen, met ingrijpende gevolgen voor zijn gezin.
In The Village Next to Paradise leer je dat Somali, ook al leven ze in een failed state, mensen zijn met dezelfde dagelijkse beslommeringen als wij: een job, een eigen zaak, een kinderwens, schoolkeuze... Als om te benadrukken dat de personages veel minder ver van ons afstaan dan we denken, loopt Mamargade de hele film rond in een trainingsvest van een loodgieterbedrijf uit - of all places - Herzele. Toeval wellicht, want de regisseur is Somalisch-Oostenrijks, maar wij vonden het heel gepast.
Tekst: Herbert De Paepe