Home   Filmpjes   Wedstrijden   Agenda & Pics   Ontspanning   Guido Shop   Studentennieuws   Studies   Stadsgids   Jobs & Stages FR
Jobnieuws   Solliciteren   Stage   Job in the picture   Studentenjobs   Ondernemen   Vacante functies bij Guido
  Jobs & Stages >> Solliciteren >> Kledingvoorschriften op het werk
Kledingvoorschriften op het werk
Share/Save/Bookmark
Kledingvoorschriften op het werk


Gepost: 15/12/2004
Categorie: Solliciteren


Op Wimbledon dragen de tennissers witte kledij, in een klassiek orkest dragen de muzikanten zwart. Een prostituee draagt zo weinig mogelijk, een rijkswachter een moustache. Maar wat moeten mensen dragen die in andere sectoren werken? Formele kledingvoorschriften bestaan nauwelijks nog, wat zeker niet wil zeggen dat alles kan.


Af en toe halen kledingvoorschriften de actualiteit. Begin dit jaar gaf de Saoedische nieuwszender al-Ikhbariya haar nieuwslezeressen de toestemming om het zwarte gewaad achterwege te laten en te vervangen door een klassieke witte blouse en een even klassieke zwarte jas. Enkele dagen later had ook het Nederlandse Ministerie van Financiën een nieuw kledingadvies: witte sportsokken worden niet langer getolereerd. Wie durft nu nog beweren dat Nederlanders geen beschaving kennen?

Deux-pièceke

In België wordt nauwelijks gesproken over kledingvoorschriften, ook al heeft het veel belang. Iedereen voelt wel aan dat je bij een bank of consultancykantoor niet met jeans en piercing verschijnt. Zeker in grote, klassieke bedrijven blijft een pak voor de man en een rok voor de   vrouw(een deux-pièceke, in het Vlaams) de gangbare outfit voor alle kaderfuncties en voor wie daar ooit hoopt te komen. In andere bedrijven is dan weer een meer artistieke of nonchalante, zelfs slordige look het meest aangewezen.

In het bedrijfsleven stond computergigant IBM bekend als een organisatie met strakke regels. Woordvoerder Philippe Borremans bevestigt. “Twintig jaar geleden droegen al onze verkopers een blauw pak en das. Dat verwees naar Big Blue, de bijnaam van IBM. Het was bijna een uniform.” Ook voor de engineers was er uniforme kledij: een witte stofjas. De computers van toen waren “onnoemlijk dure machines, waar alleen gekwalificeerde mensen mochten aankomen”.

Die strakke regels zijn intussen verdwenen, maar de verkopers blijven wel in pak rondlopen, “want hun contactpersonen zijn mensen op directieniveau”. Voor de mensen die intern werken, gelden geen voorschriften. Zo’n drie jaar geleden kwam een nieuwe grote baas aan het bewind bij IBM België. Die droeg op interne vergaderingen geen das, wat toen een revolutie was. Een paar decennia terug had de man al eens gezorgd voor een interne revolutie door zijn baard te laten staan. Heel wat bedrijven hadden het toen niet begrepen op ‘mannen met baarden’ op de hogere niveaus.

Casual Friday

De gebruiken verschillen sterk van land tot land, aldus Borremans. In Duitsland gaat het er nog steeds heel formeel aan toe. Werknemers dragen er een pak en spreken hun baas aan met Herr of Frau Huppeldepup. In Scandinavische landen gaat het er los aan toe. In de VS wordt op voorhand per evenement aangeduid welke kleding gewenst is. Voor contacten met klanten is een zakentenue steeds een goed idee, interne vergadering kunnen in ‘business casual’. Op ‘casual Friday’ kan nog wat meer.

België zit tussen de twee uitersten in. “België is redelijk conservatief gebleven. In alle sectoren verlopen zakenmeetings nog in pak en das,” aldus Borremans.

Bij de bank KBC moet iedereen die in contact komt met cliënten “netjes en voorkomend” gekleed zijn, aldus woordvoerster Viviane Huybrecht. Voor mannen is dit pak en das, voor vrouwen “niet te opvallende kledij”. Voor mensen in een back office-functie is een das niet altijd noodzakelijk. Een echte code is er echter niet. Enkel voor de hostessen is er een uniform.

Volgens Huybrecht is er nauwelijks evolutie merkbaar in haar bedrijf. In de financiële wereld zijn en blijven pakken de regel, zeker voor wie contact heeft met klanten.

Oorringen, piercings en hoofddoeken

Jan Denys van uitzendbedrijf Randstad merkt wel evolutie. “De globale trend is dat de voorschriften losser worden, al doe je niet wat je wil. Kledij blijft een aandachtspunt.” De mate waarin diversiteit mogelijk is, hangt af van sector tot sector, maar ook van de functie. “Bij ons dragen alle managers een pak, of zelfs een maatpak, op de IT-afdeling niemand.”

Qua sectoren zijn reclame en media het meest vrijgevochten. “Weinigen dragen er nog een das, al draagt men wel dikwijls dure kledij,” aldus Denys, die stelt dat de afwezigheid van dassen en pakken niet noodzakelijk betekent dat er geen kledingcode is. Bepaalde merken, snits of kleuren kunnen evengoed bepalen wie erbij hoort.

Bij IBM is de kledij tevens afhankelijk van het werkprogramma. “Wij werken mobiel. Enkel als ik een meeting heb, ga ik naar ons hoofdkwartier in Brussel, meestal in pak. Anders werk ik in een van onze satellietkantoren of thuis. Dan ben ik uiteraard anders gekleed. Wij werken waar, wanneer en hoe we willen. Dit brengt veel zelfstandigheid, maar ook veel verantwoordelijkheid met zich mee,” aldus Borremans.

Tot slot: kledingvoorschriften gaan niet alleen over dassen, pakken en korte rokjes, maar ook over hoofddoeken en keppeltjes. Het ‘Centrum voor gelijke kansen en racismebestrijding’ verwerkt momenteel een grote bevraging bij vakbonden, bedrijven en scholen. De resultaten zullen pas in december bekend worden.

Toch stelt woordvoerster Lieve Staes dat de problemen in het bedrijfsleven beperkt zijn, zeker beperkter dan in het onderwijs. Met wat gezond verstand en compromisbereidheid kunnen de meeste vragen zo opgelost worden.

Veel hangt af van de vraag of het om een representatieve functie gaat. “In de VRT mag je in de gang rondlopen met een hoofddoek, maar niet op het scherm. Anderzijds mag je op dat scherm ook niet verschijnen met een oorring of piercing, met een diepe decolleté of een pet.”

Fruitplukkers mogen - naar we vernemen - wel een oranje tulband dragen tijdens het werk.

(DDW)

IBM-dresscode doorheen de 20ste eeuw

Voor wie zich graag amuseert met beelden uit de goede oude tijd, nog deze tip. Op de website van IBM staan in de archiefafdeling foto’s over de gangbare kledij sinds 1916. Tijdens het bekijken kan je bijpassende muziek opzetten: bedrijfsliedjes tot meerdere eer en glorie van IBM en tot vermaak van het personeel.

 



Checklist voor wie wil solliciteren in de sociale sector Checklist voor wie wil solliciteren in de sociale sector
13/05/2012

Solliciteren is iets wat je beter zo secuur mogelijk voorbereidt. Je kan allerhande achtergrondartikels lezen, sollicitatietrainingen volgen en je informeren over de geplogenheden van de betere job search, maar dan nog kan je belangrijke dingen vergeten. Niet zo als je GUIDO's sollicitatiechecklists bij de hand hebt!


Verloopt solliciteren altijd en overal op dezelfde gestructureerde manier? Hell no! In deze rubriek ne



De drie fases van het betere jobinterview De drie fases van het betere jobinterview
07/05/2012

Net als bij elke sociale interactie is het perfect mogelijk een min of meer voorspelbaar stramien te ontdekken in het gemiddelde jobinterview. Een sollicitatiegesprek zal, eigenlijk zoals om het even welk ander gesprek, eerst warmdraaien. Vervolgens is het tijd voor een potje mentale pingpong, waarna het gesprek wordt afgerond.


Eerst even warmdraaien

De eerste minuten van het sollicitatiegesprek zijn



Checklist voor wie wil solliciteren in het onderwijs Checklist voor wie wil solliciteren in het onderwijs
21/02/2012


Solliciteren is iets wat je beter zo secuur mogelijk voorbereidt. Je kan allerhande achtergrondartikels lezen, sollicitatietrainingen volgen en je informeren over de geplogenheden van de betere job search, maar dan nog kan je belangrijke dingen vergeten. Niet zo als je GUIDO's sollicitatiechecklists bij de hand hebt!

Verloopt solliciteren altijd en overal op dezelfde gestructureerde manier? Hell no! In deze rubriek nemen we sollicit



Checklist voor wie wil solliciteren bij een KMO Checklist voor wie wil solliciteren bij een KMO
17/01/2012


Solliciteren is iets wat je beter zo secuur mogelijk voorbereidt. Je kan allerhande achtergrondartikels lezen, sollicitatietrainingen volgen en je informeren over de geplogenheden van de betere job search, maar dan nog kan je belangrijke dingen vergeten. Niet zo als je GUIDO's sollicitatiechecklists bij de hand hebt!


Verloopt solliciteren altijd en overal op dezelfde gestructureerde manier? Hell no! In deze rubriek ne



Wat een sollicitant vooraf moet weten en doen Wat een sollicitant vooraf moet weten en doen
05/12/2011


Solliciteren heeft alvast één ding gemeen met de liefde: het is niet verstandig om je halsoverkop in een avontuur te storten, want dan is het resultaat meestal van korte duur. Wie de juiste job wil scoren, moet vooraleer wild in het rond te solliciteren eerst eens grondig in eigen hart en ook om zich heen kijken.

Zelfkennis vóór alles

Je kan geen geschikte job vinden als je niet eerst goed van jezelf



Checklist voor wie wil solliciteren bij de overheid Checklist voor wie wil solliciteren bij de overheid
24/11/2011
Solliciteren is iets wat je beter zo secuur mogelijk voorbereidt. Je kan allerhande achtergrondartikels lezen, sollicitatietrainingen volgen en je informeren over de geplogenheden van de betere job search, maar dan nog kan je belangrijke dingen vergeten. Niet zo als je GUIDO's sollicitatiechecklists bij de hand hebt!

Verloopt solliciteren altijd en overal op dezelfde gestructureerde manier? Hell no! In deze rubriek nemen we sollicitatieprocedures onder de loep in verschillende sectoren en bij uiteenlopende werkgevers.


1) Groot bedrijf
2) Overheid
3) KMO
4) Onderwijs
5) Sociale sector
6) Zelfstandige

Een vijfde van



De subtiele kunst van de salarisonderhandeling De subtiele kunst van de salarisonderhandeling
17/11/2011
Tenzij je bij het leger gaat werken, is het loon dat je als nieuwe werknemer zal ontvangen, meestal nog een vraagteken. Dat is het zelfs tot diep in de sollicitatieprocedure. Maar toch komt onvermijdelijk het moment dat er over harde euro's moet worden onderhandeld. Zorg dan dat er geen hebzucht in je ogen staat af te lezen, maar hou rekening met onderstaande aanbevelingen.

Uiteraard moet je proberen om wat de verloning betreft niet compleet onwetend op het sollicitatiegesprek te arriveren. Probeer via cao's (collectieve arbeidsovereenkomsten, te raadplegen op www.meta.fgov.be), vakbonden, kamers van koophandel en andere organisaties de (minimum)lonen te weten te komen in de sector waar je wil tewerkgesteld worden. Het kan ook geen kwaad om aan vrienden en familie te vragen hoeveel zij verdienen, al is niet iedereen even happig om da



Checklist voor wie wil solliciteren bij een groot bedrijf Checklist voor wie wil solliciteren bij een groot bedrijf
06/11/2011
Solliciteren is iets wat je beter zo secuur mogelijk voorbereidt. Je kan allerhande achtergrondartikels lezen, sollicitatietrainingen volgen en je informeren over de geplogenheden van de betere job search, maar dan nog kan je belangrijke dingen vergeten. Niet zo als je GUIDO's sollicitatiechecklists bij de hand hebt!

Verloopt solliciteren altijd en overal op dezelfde gestructureerde manier? Hell no! In deze rubriek nemen we sollicitatieprocedures onder de loep in verschillende sectoren en bij uiteenlopende werkgevers.


1) Groot bedrijf
2) Overheid
3) KMO
4) Onderwijs
5) Sociale sector
6) Zelfstandige

Werken bij een



De ene sollicitatiebrief is de andere niet De ene sollicitatiebrief is de andere niet
31/10/2011
De grootste fout die een sollicitant kan maken, is een standaard-modelbrief van het internet kopiëren, er zijn eigen naam onder plakken en zo hopen een job te scoren. De ene sollicitatiebrief is de andere niet, en die waarheid als een koe is zelfs nog ruimer dan je wellicht vermoedt. Sollicitatiebrieven kan je versturen voor maar liefst acht verschillende doeleinden.


Hengelen naar een gesprek

Dit is de brief waarvan je talloze voorbeelden vindt in elk sollicitatiehandboek. Het doel van deze brief is simpel: ervoor zorgen dat de rekruteerder je uitnodigt voor een gesprek. Gebruik 'm om te reageren op jobadvertenties en vacatures. Stel jezelf bondig voor, en toon via een paar sleuteltermen uit je cv aan dat jij de geschikte man of vrouw bent voor de job.

Nadruk op h



75 tips voor een puike sollicitatiebrief 75 tips voor een puike sollicitatiebrief
23/09/2011
Een sollicitatiebrief is je allereerste contact met je toekomstige werkgever. Juist ja, solliciteren kan ook per e-mail of via een of ander webformulier, maar je kunt er meestal niet onderuit jezelf te verkopen middels een paar rake alinea's. Om te vermijden dat je een mal figuur slaat op papier, sprokkelde GUIDO vijfenzeventig tips bijeen voor een puike sollicitatiebrief.

1

Begin je brief in geen geval met het woord 'ik', want dan kom je over als een egotripper. "Mag ik me even voorstellen?" is zo mogelijk nog erger.

2

Schrijf nooit een sollicitatiebrief die uitgeprint langer is dan één A4-pagina. Bijkomende informatie kan je kwijt in je curriculum vitae.

3

Een sollicitatiebrief met ee



12/07/2011 - Wat antwoord je op vragen van rekruteerders?
14/06/2011 - 75 tips voor een puike sollicitatiebrief (64-75)
09/05/2011 - Wat antwoord je op vragen van rekruteerders?
03/05/2011 - 75 tips voor een puike sollicitatiebrief (51-63)
01/04/2011 - Wat antwoord je op vragen van rekruteerders?
26/03/2011 - 75 tips voor een puike sollicitatiebrief (39-50)
13/02/2011 - 75 tips voor een puike sollicitatiebrief
20/01/2011 - Wat antwoord je op vragen van rekruteerders?
09/01/2011 - Solliciteren? Draag een bril!
20/11/2010 - 75 tips voor een puike sollicitatiebrief (14-25)

Meer artikels: (nog 171 artikels in deze categorie)



Send To Friend
Stuur dit artikel door naar een vriend(in).

Jouw e-mailadres:
Het e-mailadres van je vriend(in):
Om naar meerdere e-mailadressen te sturen, plaats een ; tussen de e-mailadressen (geen spaties voor of achter de ;)
Onderwerp:
Typ je bericht naar deze persoon (optioneel):
Geef bovenstaande code hier in:

Reageer

Username:   

Geef hier jouw commentaar:




Geef je score
Geef hier jouw score:  50%
Zoek op Guido.be
 
Aanmelden
 
 
Registreer
Paswoord vergeten?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Providers
© 2011 GUIDO NV
alle rechten voorbehouden
Contacteer ons
Hostbasket    Epson    Electrabel    Hostbasket