Dit mag je verwachten van je (eerste) loon
Als laatstejaarsstudent of stagiair kijk je er waarschijnlijk naar uit om je eerste jobervaring op te doen. Maar er komt natuurlijk meer bij kijken dan de ervaring alleen. De centjes die je al dan niet zal mogen innen, verdienen minstens even veel aandacht. Vandaar dat Guido eens de oren spitste bij een actueel en wetenschappelijk onderzoek rond de lonen van Belgische werknemers. Vacature en de KU Leuven hielden hun tweejaarlijkse enquête waar meer dan 33.000 werknemers aan deelnamen. Dat onder leiding van Luc Sels, prof en decaan van de Faculteit Economie en Bedrijfswetenschappen van de KU Leuven. De belangrijkste resultaten sommen we hieronder voor je op:
-
De Belg verdient gemiddeld 3.261 euro bruto
Dat is veel, zou je denken, maar wat er netto overblijft per maand is een salaris van 2.068 euro. Bovendien verdient 62% van de Belgische werknemers minder dan dat gemiddelde.
-
Het aanvangssalaris is gemiddeld 2.088 euro bruto
Gemiddeld krijgen jonge werknemers, zoals bijvoorbeeld net afgestudeerden, een eerste maandsalaris van 2.088 euro bruto. Wat overeenkomt met een netto maandsalaris van ongeveer 1.465 euro.
-
Ingenieurs en artsen hebben de hoogste startsalarissen
Alle werknemers met een diploma in een STEM discipline (STEM = Science, Technology, Engineering and Mathematics) verdienen al van in het begin meer dan andere werknemers, en bovenaan die lijst staan artsen en apothekers.
-
Studie loont gedurende de volledige loopbaan
Een werknemer met een universitaire master kan bijna de helft (48%) meer verdienen dan mensen die niet gestudeerd hebben. Één of twee jaartjes extra studeren loont dus… letterlijk en figuurlijk!
-
Een derde van de werknemers ziet loon verhogen met anciënniteit
De helft van de werknemers (50,4%) kreeg een loonsverhoging en daar zijn verschillende redenen voor. Twee derden van de werknemers kreeg die door de indexering. Voor meer dan één derde was het te danken aan anciënniteit of door een hogere loonschaal. Eén vijfde van hen kreeg een loonsverhoging terwijl hij/zij nog dezelfde functie had (toename).
-
De vergoeding voor woon-werkverkeer is het meest voorkomende extralegale voordeel
Naast de maaltijdcheques en hospitalisatieverzekering. Zes op de tien genieten van deze voordelen.
-
Job- en loontevredenheid gaan niet hand in hand
65 procent van de werknemers is tevreden met zijn of haar job, terwijl maar 46 procent tevreden is met zijn of haar loon.
-
1 op 5 werknemers is actief op zoek naar een andere baan
Het grootste deel (bijna 90%) doet dat vrijwillig. Er is ook een kleine groep werknemers die eigenlijk niet van baan wil veranderen, maar wel op zoek is uit noodzaak.
(LVD)