Image
10/08/2019

Pas afgestudeerd en toch nog een studentenjob: mag dat? Ja, maar...

Het einde is in zicht. De allerlaatste examens komen eraan en je proffen slijpen hun ganzenveer om een zwierige handtekening op je diploma te plaatsen. Eindelijk afgestudeerd! Maar wil dat nu ook zeggen dat je geen vakantiejob meer mag doen, in afwachting van het echte werk?
In theorie zijn studentenjobs er enkel voor scholieren en studenten die ingeschreven zijn in het secundair of hoger onderwijs. Eenmaal afgestudeerd, ben je geen student meer, dat is logisch. Maar dit is België, dus er is een achterpoortje waarlangs je als pas afgestudeerde toch nog een contract voor studentenarbeid kunt vastkrijgen.
 
Enkel voor wie in juni afstudeert
 
Als je in juni afstudeert (dus geen examens meer in september, geslaagd voor al je vakken, bachelor- of masterproef succesvol afgerond, de hele reutemeteut...) mag je nog tot 30 september een studentenjob doen. Dat wil zeggen dat je tot het einde van de zomer niet meer dan een bescheiden solidariteitsbijdrage van 2,71% op je brutoloon dient af te staan. Studeer je pas in september af? Pech, dan zijn studentenjobs voor jou definitief een herinnering uit een liederlijk verleden.
 
Twee addertjes onder het gras
 
Let wel op, want er zijn twee zaken die je als afgestudeerde vakantiejobber in het oog moet houden.
 
Ten eerste: zorg ervoor dat je de 475 uren niet overschrijdt. Als je alleen in de zomer werkt, zou dat nogal straf zijn, maar misschien had je in de eerste helft van 2019 al een flink aantal uren studentenarbeid achter de kiezen?
 
Ten tweede: de drie maanden studentenarbeid waar je als in juni afgestudeerde alsnog recht op hebt, mogen niet misbruikt worden als een soort goedkope proefperiode in aanloop naar een echte job. Als je op 1 oktober als gewone werknemer wordt ingeschreven en doodleuk dezelfde functie blijft bezetten die je als student uitoefende, ruikt de RSZ onraad. Wat wel kan, is aansluitend aan de slag gaan bij dezelfde werkgever in een andere functie, of er een tijdje laten overgaan voor je bij die werkgever een 'gewoon' contract tekent.
 
(SDB)

Comments

JOBS & STAGES

Mag je al solliciteren als je tweede zit hebt?

Je hebt in juni je diploma niet gehaald en moet nu een tweede zit afleggen voor je laatste studiejaar? [...]

Hoe combineer je examens met een studentenjob?

Het is niet altijd gemakkelijk om je studies te combineren met een studentenjob, zeker niet tijdens de [...]

  • Slider

TopMovies

SOCIAL





 

Job in the picture

Dit is de meest aantrekkelijke jobsector in België

Uit een grootschalige studie van Randstad blijkt dat de meest aantrekkelijke sector om te werken in België... [...]

28/07/2025

Bedienden ergeren zich dood aan vergaderingen

Protime, marktleider in tijdregistratie en workforce management, ondervroeg 1000 Vlaamse bedienden over [...]

10/07/2025

Studentenjob wordt strategische stap richting arbeidsmarkt

Steeds meer studenten willen dat hun studentenjob aansluit bij hun opleiding. Ze zien die job niet als [...]

07/07/2025

GUIDO NV is het nummer 1 Belgische niche-mediabedrijf naar de doelgroep jongeren (studenten in het bijzonder), scholieren en Young Starters

Bruiloftstraat 127, 9050 Gentbrugge
Tel.: +32 (0) 9 210 74 84