De jobtrends van de toekomst
De wereld draait steeds sneller. De ene hype volgt de andere op. China is niet uit het nieuws weg te branden, terwijl tot voor een paar jaar nagenoeg niemand naar dat land omkeek. Maar laat dat allemaal geen reden zijn tot onzekerheid of ongerustheid. Wie goed kijkt, ziet nu al de toekomst. Of toch minstens de grote lijnen ervan. Ziehier GUIDO's blik op de toekomst van de arbeidsmarkt.
Vergrijzing
voorspelling
Doordat er al jaren minder kinderen worden geboren dan vroeger, zullen er in de toekomst steeds meer oudere mensen zijn, en zullen er minder mensen op actieve leeftijd zijn.
gevolgen
-> De voorbije decennia hebben we geleefd met een overschot aan arbeidskrachten, en dus hoge tot zeer hoge werkloosheid. Nu is de slinger al de andere richting uit.
-> Tot nog toe is het effect vrij beperkt. De ‘war for talent' is nog maar gestart.
-> De komende tien à twintig jaar worden indrukwekkend. De babyboomers gaan dan met pensioen. Dat zijn enorme aantallen. Hun vervangers zijn deel van een veel minder talrijke generatie.
Vrouwen
voorspelling
Als er een tekort is aan arbeidskrachten, moeten alle potentiële arbeidskrachten aangesproken worden. Er moeten veel meer vrouwen aan het werk.
gevolgen
-> De aanwezigheid van vrouwen op de arbeidsmarkt moet naar omhoog, zowel kwantitatief als kwalitatief.
-> Bedrijven zullen voortaan mede door vrouwen vorm krijgen.
-> De werkende vrouw in het mooie tweeverdienersgezinnetje zal huishoudelijke taken uitbesteden. Dit betekent extra jobs voor laaggeschoolde vrouwen en al dan niet legale migranten.
Discriminatie
voorspelling
De kloof tussen de werkgelegenheidscijfers van autochtonen en allochtonen is nergens breder dan in België. Er moeten veel meer migranten aan het werk.
gevolgen
-> Personeelsadvertenties kunnen zich niet langer richten op de jonge blanke man met diploma's en ervaring. Iedereen moet aan de bak.
Lonen
voorspelling
Een tekort aan arbeidskrachten betekent dat arbeidskrachten duurder worden. Zij krijgen meer loon. Bedrijven zullen zich harder moeten inspannen om voldoende en voldoende goede mensen aan te trekken.
gevolgen
-> Laat je als jonge (bijna-)werknemer het hoofd niet op hol brengen. Bedrijven hebben echt wel door dat gooien met geld geen goed idee is.
-> Men poogt zoveel mogelijk de loonsverhogingen in toom te houden en op andere manieren mensen aan te trekken. Bedrijven die dat slim doen, spelen dan meteen ook in op de behoeften van jonge werknemers.
Diploma
voorspelling
Geld is niet alles. Een diploma al evenmin. De tijd is voorbij dat iedereen gewoon braaf zijn ding mocht doen en dat alles dan wel goed kwam.
gevolgen
-> Je moet iets meer te bieden hebben: inzet, optimisme, creativiteit, persoonlijkheid. Nieuwe dingen aanbieden, klanten een warm gevoel geven, een netwerk hebben waarbij je voor elk probleem iemand kent.
-> Bedrijven moeten ervoor zorgen dat hun mensen geen ‘goede job' hebben, maar een goede loopbaan. Het moet boeiend en interessant blijven. Werknemers moeten regelmatig van job kunnen veranderen, nieuwe dingen proeven. Evolueren.
Globalisering
voorspelling
Globalisering is geen modewoord, maar iedere dag iets meer realiteit. Met internet kan je op ieder moment van de dag communiceren met de hele wereld. Met het vliegtuig ben je in geen tijd aan de andere kant van de wereld.
gevolgen
-> De ‘war for talent' zal snel een internationaal gebeuren worden. Heel veel landen kampen met vergrijzing en zullen arbeidskrachten aantrekken.
-> Doordat bedrijven steeds internationaler opereren, zal ook steeds meer personeel elders moeten wonen en werken.
Engels
voorspelling
Vergeet Frans, vergeet Chinees, Engels moet je leren. In de geglobaliseerde wereld spreekt iedereen Engels met elkaar.
gevolgen
-> Voor de Engelstaligen is dit op korte termijn een enorm voordeel. Zij hebben in discussies altijd een dikke streep voor. Ze zijn sneller, hebben een ruimere woordenschat en ze moeten minder moeite doen.
-> Op langere termijn is dit echter een nadeel. Doordat iedereen zich aanpast aan hen, moeten zij zich niet aanpassen of in de plaats stellen van een ander. Engelsen en Amerikanen hebben sowieso al weinig voeling met mensen die anders denken dan hen.
-> Voor de jonge Belg daarom deze raad: leer zoveel Engels dat het zo goed als je moedertaal wordt. En vergeet je niet open te stellen voor andere culturen en volkeren.
(HDP)