Een studentenjob in het buitenland
Je wil een studentenjob doen, maar je wil ook op reis. Kan je die twee eigenlijk niet combineren? Natuurlijk kan dat. Wij proberen jullie alvast op weg te zetten.
Rijk zal je er niet van worden, maar als je in het buitenland af en toe de handen uit de mouwen steekt, kan je er wel (een deel van) je reis- en verblijfkosten mee terugverdienen.
Mag ik zomaar in het buitenland werken?
Als je in het buitenland aan de slag wil, moet je in principe minstens 18 jaar zijn.
* Binnen de EER (Europese Economische Ruimte) is er vrij verkeer van werknemers, dus je hebt er geen werkvergunning nodig, en je kan je inschrijven bij de gewone arbeidsbureaus, zoals de VDAB bij ons.
* Avonturiers die buiten de Europese grenzen hun geluk willen beproeven, hebben een werkvergunning of een visum nodig. Zo hebben Canada, Australië en Nieuw-Zeeland voor jongeren een speciale 'working holiday'-overeenkomst met België. Voorwaarden kunnen worden aangevraagd in de desbetreffende ambassade. Adressen van ambassades vind je op www.diplomatie.be .
Organisaties
Tal van organisaties kunnen je op weg helpen. Meestal gaat het over 'werk & reis' programma's die bedoeld zijn om het land en de cultuur beter te leren kennen. Geld verdienen staat niet centraal, maar je kan je loon wel gebruiken om je reis- en verblijfskosten te betalen. Het werk zelf bestaat meestal uit jobs waar geen ervaring voor nodig is, zoals horeca, toerisme of landbouw.
* In Vlaanderen kloppen jongeren met buitenlandse plannen eerst en vooral aan bij de overkoepelende vzw Jint ( www.jint.be ).
* Je kan ook terecht bij organisaties zoals WEP ( www.wep.org ), AFS ( www.afsvlaanderen.be ), YFU ( http://yfu.emseli.be ), Connections (ISIC) ( www.isic.be ) of Language and Travel ( www.langtra.com ). Ze helpen je met een plaatsje, de wettelijke paperassen, de werkvoorwaarden en de verzekeringen.
Het heft in eigen handen
Het loont de moeite om eerst bij de Eures -consulent je oor te luisteren te leggen als je in Europa een job zoekt. Niet alleen hebben die een vacaturedatabank met vakantiejobs in heel Europa, maar ze kunnen je ook veel adviezen geven over leef- en werkomstandigheden, belastingen, mutualiteit, rechten en plichten enzovoort. Alle info over de Eures-diensten kan je nalezen op www.europa.eu.int/eures .
Rondsurfen is sowieso een goed idee om je grenzen te verleggen.
* Goede plaatsen om de zoektocht te beginnen zijn onder andere VDAB ( www.vdab.be ), StepStone ( www.stepstone.com ), Job@ ( www.jobat.be ), EuroGraduate ( www.eurograduate.com ), of Megajob ( www.megajob.be ) voor Europa, en Jobs Abroad ( www.jobsabroad.com ), Monster ( www.monster.be ), Overseas Jobs ( www.overseasjobs.com ) of The Riley Guide ( www.rileyguide.com/internat.html ) voor mensen met wereldwijde ambities.
* Voor potentiële reisanimators zijn de sites van de grote touroperators TUI ( www.tui.be ) en Neckermann ( www.neckermann.be ) uitgelezen zoekplaatsen.
(SDB)